Ankara Bölgesel Yenilik Stratejisi’nin Amacı ve Kapsamı

Girişimci Keşif Süreci

OECD tarafından yapılan tanıma göre akıllı uzmanlaşmaya dayanan Bölgesel Yenilik Stratejisi (BYS) bir ülkenin veya bölgelerin güçlü yanlarına ve rekabetçi üstünlüklerine odaklanan, bilgiye dayalı yatırımları merkezine alan birkaç öncelik alanının belirlendiği, sanayi, eğitim ve yenilikçilik politikalarını kapsayan politika dokümanıdır.

Akıllı uzmanlaşmaya dayanan BYS, bölgesel düzeyde yenilikçiliği teşvik etmek ve desteklemek için kullanılan ana politika araçlarından biridir. Bölgesel yenilik stratejileri bölgenin AR-GE, yenilikçilik ve girişimcilik bağlamında mevcut durumunu temel alan ve yenilikçilik ekseninde bölgenin geleceğine odaklanan dokümanlardır.

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan Ankara Bölgesel Yenilik Stratejisi’nin (ABYS) amacı bölgedeki tüm aktörlerin aktif katılımı ile Ankara’yı sahip olduğu beşeri sermaye ve teknoloji temelinde rekabetçi üstünlüğü olan sektörler ve bunların birbirleri ile ilişkileri sonucunda fırsata dönüşebilecek gelişme alanlarını temel alan bir strateji hazırlamaktır. Ayrıca, kurumlarda akıllı uzmanlaşma kavramına dair farkındalık ve bilgi düzeyinin artırılması, bölge ölçeğinde akıllı uzmanlaşma stratejilerinin geliştirilmesinde koordinasyon sağlanması, kurumsal ve akademik tecrübelerin paylaşımı ve ağ oluşturulması gibi hedefler yer almaktadır.

Strateji kapsamında ülke ve bölgesel karşılaştırmalara olanak sağlayan AR-GE ve yenilikçilik göstergelerinden oluşan nicel verilerin yanı sıra, bölgenin gelişimini deneyimlemiş kanaat önderleri ile yapılan bire bir görüşmeler, ilgili sektörlerde yarı yapılandırılmış firma mülakatları, daha geniş kitleleri içerisine alan çevrim içi anketler, öne çıkan sektörlere yönelik yapılan odak grup toplantıları ve çalıştaylar gibi nitel veriler ışığında oluşturulan mevcut durum analizi ve politika önerileri yer almaktadır.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com