Yönetişim

Yönetişim Yapısı

Ankara Bölgesel Yenilik Stratejisi çalışması 17 Ocak 2018 tarihinde yapılan tanıtım toplantısı ile resmi olarak başlamıştır. Strateji, Avrupa Birliği’nin bölgesel yenilik stratejilerinin oluşturulmasında kullanılmak üzere yayımlanan RIS3 rehberine (2012) uygun olarak hazırlanmış olup altı aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar sırasıyla; Ankara’nın mevcut durumunun ve yenilik potansiyelinin analizi, güçlü ve kapsayıcı bir yönetişim yapısının oluşturulması, ortak bir vizyon oluşturulması, sınırlı sayıda önceliğin seçilmesi, uygun politika bileşenlerinin, yol haritasının ve eylem planının oluşturulması ve son olarak izleme ve değerlendirme mekanizmalarının stratejiye entegre edilmesidir.

Bu bağlamda, etkin bir yönetişim yapısı temin etmek için Danışma Kurulu ve Teknik Kurul oluşturulmuştur.

Danışma Kurulu

Danışma Kurulu, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif ŞAYIK başkanlığında toplam 16 üyeden oluşmaktadır. Kurul ilk toplantısını 11 Nisan 2018 tarihinde yapmıştır. Ankara’daki kamu, özel sektör, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin yer aldığı toplantıda, Ankara Bölgesel Yenilik Stratejisi çerçevesinde yapılan ilk çalışmalar hakkında sunum yapılarak kurul üyelerinin görüş ve önerileri alınmıştır.

Toplantıya katılan üyeler tarafından Ankara’nın ileri teknolojideki güçlü yanlarının öne çıkarılmasına, beşeri sermayesinin geliştirilerek bu kaynaktan daha fazla yararlanılmasına, Ankara’nın jeostratejik konumu nedeniyle küresel ölçekte bir kent olması gerekliliğine yönelik hedeflerin stratejide yer alması hususlarına vurgu yapılmıştır. Ayrıca, kamu ve özel sektör arasında yenilikçilik bağlamında kamu aleyhine var olan açığın azaltılmasına, üniversitelerin kentle daha fazla etkileşim içerisine girmesine, iş gücü, göç ve eğitimden kaynaklı sosyal sorunların azaltılmasına yönelik politikalara da stratejide yer verilmesi önerilmiştir.

Teknik Kurul

Kamu kurumları, üniversiteler, kümeler, teknoloji geliştirme bölgeleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşmaktadır. Teknik Kurul altında bilişim, savunma, ilaç ve tıbbi cihaz, iş ve inşaat makineleri ile tarım ve gıda sektörlerinde çalışma grupları oluşturulmuştur. Her bir çalışma grubu kendi sektöründe yenilikçi, rekabetçi ve katma değer yaratan ya da yaratma potansiyeli olan karşılaştırmalı üstünlükleri ortaya koyarak öncelikli olarak nitelendirilecek niş üretim/faaliyet alanlarını tespit etmiş ve bu alanlara yönelik özel strateji ve politika önerileri geliştirmiştir.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com